مقالات

مقایسه تکنولوژی های HD

 

 

مقایسه تکنولوژی های HD

  

                                                                                         

 

 

 

                                                                                                          ...>> تکنولوژی  آنالوگ <<...

 دوربین مداربسته آنالوگ ،  یک تجهیز الکترونیکی است که برای دریافت تصاویر و تبدیل آنها به سیگنال های الکترونیکی از آن استفاده می شو د که این کار در دوربین های مداربسته به وسیله حسگر الکترونیکی دوربین یا Imaging Sensor صورت  میپذیرد تیپ این حسگر میتواند یکی از انواع CCD یا CMOS باشد.

 در دوربین های مداربسته آنالوگ خروجی دریافت شده توسط حسگر به یک تقویت کننده فرستاده شده  ، و به طور مستقیم به خروجی فرستاده میشود. به همین دلیل این دوربین ها از سادگی زیادی برخوردارند و بسیار کم هزینه هستند.

 در دوربین های آنالوگ رزولوشن بصورت تعداد خطوط افقی تشکیل دهنده تصویر تعریف می شود. که به آن TvLine نیز می گویند.

هرچه تعداد TvLine بیشتر باشد رزولوشن و تفکیک پذیری تصویر بالاتر خواهد بود به طور مثال  :

420 TVL

560 TVL

600 TVL

700 TVL

800 TVL

1000 TVL

 

 

 

 

 

 

 HD-SDI

 تکنولوژی HD-SDI یکی از زیر شاخه های تکنولوژی SDI است که اولین بار در سال 1998 برای انتقال تصاویر با کیفیت HD و Full HD مورد استفاده قرار گرفت. این تکنولوژی اولین بار در سال 2010 برای دوربین های مداربسته به کار گرفته شد و امکان انتقال تصاویر با کیفیت بالا برای دوربین های مداربسته را به وجود آورد. تکنولوژی SDI یک تکنولوژی دیجیتال بر اساس انتقال اطلاعات بصورت سریال است. در دوربین های IP اطلاعات دیجیتال به صورت موازی از طریق چندین رشته سیم به هم تابیده انتقال پیدا می کنند، در سیستم HDSDI هم اطلاعات به صورت دیجیتال انتقال می یابند اما این انتقال به صورت سری انجام می شود و در نتیجه می توان از کابل کواکسیال نیز برای انتقال اطلاعات استفاده کرد. از انجایی که اطلاعات به صورت دیجیتال در این تکنولوژی انتقال پیدا می کند و هیچ تبدیلی روی آن صورت نمی گیرد.

   در  سیستم های HD-SDI   انتقال تصویر  در فواصل زیاد همراه با افت کیفیت تصاویر ویدیویی می باشد لذا فاصله مناسب جهت انتقال تصویر  با کیفیت مورد قبول در گروه اول  حداکثر 100 متر  می باشدو در متراژ های بالاتر از 100 متربه دلیل افت کیفیت تصویر نیاز به تقویت کنندوجوددارد. دومین ضعف  سیستم HD-SDI ،قیمت بالای دستگاه ذخیره ساز آنها  می باشد.

 عیب یابی تجهیزات در این سیستم نیز نسبت به تکنولوژی های آنالوگ HD دیگر به مراتب پیچیده تر است و البته قیمت آن امکان رقابت را از این سیستم تا حد زیادی گرفته. از همین رو رشد استفاده از دوربین های HDSDI پس از مدت کوتاهی از معرفی آنها متوقف شد و در حال حاضر در کاربری های تخصصی تر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

 

    

 : HDTVI 

HDTVI  مخفف عبارت High definition transport video interface  می باشد . فناوری HDTVI در سال ۲۰۱۲ توسط کمپانی آمریکایی TechPoint ابداع شده و مانند HD-CVI و AHD نسخه بهینه شده‌ای از فناوری قدیمی HDSDI است.

 

تکنولوژی TVI قادر است سیگنال های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کند و باعث افزایش مسافت ارسال و کاهش هزینه ها می شود.

دوربین های این تکنولوژی با سایر تکنولوژی ها همخوانی ندارد. و همچنین در دوربین های آنالوگ نسل جدید امکان مشاهده تصاویر دوربین از طریق اتصال مستقیم دوربین به تلویزیون وجود ندارد چراکه این دوربین ها دیگر از استاندارد های تلویزیونی برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کنند.

 

 

 

 

 

HD-CVI :

 

در سال 2012 یک کمپانی چینی  ،  استاندارد HD-CVI را برای ارائه سیستم های مداربسته HD ، معرفی کرد.

HD-CVI (High Definition composite Video Interface ) تکنولوژی برای ارائه تصاویر با رزولوشن HD  بر روی بستر کابل کواکسیال که محدودیت های دوربین های آنالوگ از جمله ارائه تصاویر تا رزولوشن 1080P  ارتقا داد .

انحصاری بودن وقیمت بالای دستگاه های hybrid  درهنگام ارائه این تکنولوزی سبب شد تا رشد استفاده از دوربین هایHD-CVI  پس از مدت کوتاهی از معرفی آنها به شدت کاهش پیدا کرد.

 

 

                                                                                  

 

 

 

 تکنولوژی   AHD  :  Analog high definition 

  این تکنولوژی راهکار جدیدی است برای رفع مشکل دوربین های آنالوگ همانطور که میدانید،  رزولوشن تصویر یکی از بزرگترین  نقاط ضعف  دوربین های آنالوگ بوده و به همین دلیل این تکنولوژی جدید پا به عرصه دوربین های مداربسته گذاشت . این تکنولوژی بعد از تکنولوژی های HDCVI و HDTVI که نتوانسته بودند سهم بزرگی از بازار را پوشش دهند توسط یک کمپانی تولید پردازنده و چیپست کره ای ابداع و به بازار عرضه شد

 دو ویژگی مهم دوربین های  AHD  نوع تصویر و مسافت ارسال تصویر بر روی کابل است همانطو که مشخص است این دوربین از خانواده آنالوگ می باشد. با  این تفاوت که وضوح تصویر این محصول برحسب واحد  مگاپیکسل می باشد .و دیگر از کیفیت قبلی خطی   TVL  استفاده نمی کند .اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کند اما نوع کد گذاری آن ها متفاوت است و می توان با حجم بیشتری انتقال اطلاعات را انجام داد در نتیجه تصویری با رزولوشن بالاتری را دریافت خواهیم کرد .

 در ابتدا این محصول فقط با کیفیت 1 مگا پیکسل عرضه شد که دارای وضوح تصویر  بود .این دوربین مانند دوربین های انالوگ از بستر کابل کواکسیال بهره می برد . در نسل های بعدی رزولوشن های 1.3 مگاپیکسل با رزولوشن  و 2 مگا پیکسلی با رزولوشن  به بازار عرضه شد و در جدیدترین نسل آن دوربین های 3 مگاپیکسلی با رزولوشن  در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفت.

 

 

                                                                               

مزایا و معایب این تکنولوژی

1- از آنجایی که تصاویر بصورت خام و بدون کوچکترین تغییر و فشرده‌سازی  ارسال می‌شوند، شاهد کیفیت بالایی خواهید بود.

2- عدم تاخیر در دریافت تصاویر ، بشکلی که می توان فاصله برداشت و دریافت تصاویر را  تقریبا صفر دانست

3- سنسور دوربین‌های AHD امکان سوییچ کردن دستی از حالت HD به آنالوگ CVBS را دارد و براحتی می‌توان دوربین را به DVR معمولی ۹۶۰H متصل نمود.

4- دی وی آر AHD نیز امکان اتصال و دریافت تصاویر AHD آنالوگ و IP را دارا می‌باشد.

5- مقرون به صرفه تر بودن نسبت به سایر تکنولوژی ها

6- نصب و راه اندازی ساده

 

 

{{{مقایسه تکنولوژی AHD با سایر تکنولوژی ها}}}

 

 

                                                                                      

 

 

 

تکنولوژی UVC  (4 IN 1)

        دوربین های این تکنولوژی قادر به ارائه خروجی تمام تکنولوژی های موجود در بازار می باشند، به عنوان مثال یک دوربین UVC دارای خروجی AHD وCVIوTVI و آنالوگ می باشد.در مورد دستگاه های ضبط کننده UVR این دستگاه ها قابلیت اتصال به دوربین های AHD,TVI,CVI و آنالوگ و IP  را به طور همزمان دارند. حسن این تکنولوژی استفاده از آن در پروژه های ترکیبی می باشد. به طور مثال اگر در پروژه ای دوعدد دوربین AHD ویک عدددوربین CVI,TVI از قبل موجود باشدشما به راحتی می توانید تصاویر این دوربین هارا به طورهمزمان بر روی دستگاه  UVR خود داشته باشید و همینطور بلعکس اگر در پروژه ای از یک تکنولوژی خاص استفاده شده .شما میتوانید خروجی دوربین UVC  خود را با دستگاه موجود در آن پروژه هماهنگ نموده و دوربین UVC خودرا استفاده نمایید .این تکنولوژی جدیدترین تکنولوژی سیستم های مداربسته HD می باشد.

    

 

                                                                                                                 

                                                                                                               

 

                                                                                                                     تهیه شده در

                                                                                                                  گروه فنی داتیس