مقالات

مقایسه تکنولوژی H.264,H.265

                     
                                                          

                                                    

                                                داتیس ضمانت خرید شماست

 

 

 

 

مقایسه تکنولوژی H.264,H.265

 

 

 

  1. تعاریف اولیه در مورد کدگذاری و فشرده سازی تصویر :

 

Encode:

منظور از عبارت Encode Video که گاهی به اشتباه فشرده‌سازی ویدیو ترجمه می‌شود، تبدیل ویدیوی خام (فشرده نشده) به استریمی با حجم کمتر است .  استریم در فایلی با پسوند مشخص قرار می‌گیرد و در هنگام پخش ویدیو به کمک دیکدر که ممکن است دیکدر سخت‌افزاری یا نرم افزاری باشد پخش می‌شود. برای Encode کردن  ویدیو از Codec استفاده می شود.

Codec :

 Codec مخفف عبارت  Compressor De Compressor  و در حقیقت ابزاری برای فشرده کردن و سپس از حالت فشرده خارج کردن Data  می باشد. Codec ها برای حفظ سازگاری با انواع سیستم های  ویدیویی و دستگاهای پخش ویدیو در چهارچوب یک  استاندارد قرار گرفته اند .

 

 

  1. تکنولوژی H.264 :

H.264  استانداردی برای Encode کردن ویدیو است. به عبارت دیگر به  فرایند تبدیل ویدیو های دیجیتالی خام  به فرمتی که برای انتقال و ذخیره اطلاعات باشد H.264  می گویند. این استاندارد توسط  ITU و ISO تعریف شدند.

 

 ITU (International Telecommunication Union )

 ISO (International organization for standardization)

 

 

 
 

 

در حال حاضر بسیاری از محصولات دیجیتال الکترونیک این فرمت انکدینگ (Encoding) را پشتیبانی می کنند هدف از ارائهH.264   ساخت استانداردی بود که نسبت به استاندارد های پیشین

قابلیت فراهم آوردن کیفیت تصویری خوب با Bit rate  بسیار پایین را دارا باشد به  طوری که نیازی به افزایش پیچیدگی در طراحی آن که باعث ناکارآمدی محصول و قیمت بسیار بالای آن می شود،

به وجود نیاید.

در ابتدا این فرمت با رقیبی سرسخت در بازار کیفیت و حجم روبرو بود؛ Divx یک ابزار کد گذاری با کیفیت مناسب که در زمان ارائه H.264  توانسته بود قالب بندی خود را تا حد کد گذاری رزولوشن 1080p ,720p  ارتقا دهد .  اما نقاط ضعف  Divx   که در راس آن ساختار یکپارچه ویدیویی آن بود به مشکل بزرگی در برابر ساختار ناپیوسته  H.264  بدل شد و سبب پیشی گرفتن  H.264  از آن شد .

H.264  فشرده سازی بسیار بالایی را ایجاد می کند که در اکثر موارد مدت زمان ضبط تصاویر بیش از دو برابر روش های فشرده سازی  قبلی می باشد.

 

 

 

مقایسه H.264  با تکنولوژی های دیگر :

شکل زیر مقایسه بین Mpeg-2 ,Mpeg-4, H.264  با بیت ریت یکسان می باشد :

 

 

H.264           77 hours

MPEG4        44 hours

JPEG2000    15 hours

 

 

 

 

مزیت ها :

1.توانایی ضبط زمان بیشتر تصاویر بر روی همان مقدار از حافظه

2.عدم افت در کیفیت و سرعت

3. بهبود نظارت از  راه  دور

 

  1. تکنولوژِی HEVC  یا H.265   :

Hevc  مخفف عبارت  High Efficiency Video Coding  و به معنی کد کردن ویدیو ها با بازدهی بالا می باشد این استاندارد جایگزین استاندارد H.264  خواهد شد البته که استاندارد H.264  از نظر کیفیت و حجم فایل استاندارد موفقی بود اما  هدف hevc  نصف کردن حجم ویدیو با همان کیفیت قبلی است.

 

 

 

 

 

 

مزیت ها :

.انکد و دیکد کردن استریم های تصویری  H.265

ساپورت کردن ویدیو های4k  و8k

فشرده سازی دو برابر حجم تصاویر ویدئویی در مقایسه با H.264 با کیفیت و بیت ریت ثابت

دیکد و انکد کردن سخت افزاری با سرعت بالا برای بالا بردن سرعت سیستم

کنترل تعداد و نوع فریم های انکد شده در استریم های  تصویری

 

 

 

 

از آنجایی که H.265 استاندارد نسبتاً جدیدی به شمار می‌رود، هنوز به اندازه‌ی H.264 با دستگاه‌های پخش‌کننده سازگار نیست. بسیاری از دستگاه‌ها، «سخت افزار» مخصوص برای کدگشایی از ویدئوهای H.264 دارند، در حالی که سخت‌افزارهایی که قادر به کدگشایی از H.265 باشند بسیار کمتر متداول هستند. البته این به معنای عدم توانایی پخش H.265  بر روی دستگاه‌های امروزی نیست؛ چرا که علاوه بر روش سخت‌افزاری، به صورت نرم‌افزاری نیز می‌توان ویدئوهای H.265 را کدگشایی و پخش کرد.

 

 

 

 

 

                                                                                                                    تهیه شده :

                                                                                                               گروه فنی داتیس