مقالات

فیبر نوری

 

فیبر نوری:

جهت انتقال تصویر در دوربین های مداربسته راه حل های مختلفی وجود دارد یکی از پر سرعت ترین روش های انتقال تصویر استفاده از فیبر نوری است .هر فیبر نوری متشکل از الیاف بسیار نازکی است  که به صورت دسته ای در کنار هم وجود دارند و برای تبادل داده مورد نظر مورد استفاده قرار میگیرند .

فیبر نوری  فقط برای انتقال تصویر در دوربین های مداربسته به کار  نمی رود بلکه برای شبکه های کامپیوتری مخابراتی واینترنت و ... نیز به کار می رود .

 

به طور کلی فیبر نوری از سه بخش تشکیل شده است :

1- هسته : ناحیه ای که نور را از داخل فیبر عبور می دهد و ممکن است که از جنس شیشه یا پلاستیک باشد هسته بزرگ تر نور بیشتری را به داخل فیبر انتقال می دهد .

2- روکش : قسمت های اطراف هسته را در برگرفته با ارائه ضریب شکست کم تر در رابطه اصلی  و به منظور ایجاد انعکاس داخل هسته به طوری که امواج نور از داخل فیبر انعکاس پیدا می کند .

3- بافر : رویه معمولا  برای حفظ استحکام فیبر  چند لایه و از جنس پلاستیک است این پوشش بافر  از 250 میکرون تا 900 میکرون است 

 

 

 

 

 <<مزایای فیبر نوری >>

فیبر نوری در مقایسه با سیم های مسی دارای مزایایی است

- ارزانتر: هزينه چندين كيلومتر كابل نوري نسبت به سيم هاي مسي كمتر است.

-د نازک تر : قطر فیبر نوری به  مراتب کم تر از سیم های مسی است .

- ظرفیت بالا : پهنای باند فیبر نوری به منظور ارسال اطلاعات به مراتب بیشتر از سیم مسی است.

مصرف برق پایین : با توجه به سيگنال ها در فيبر نوري كمتر ضعيف مي گردند ، بنابراين مي توان از فرستنده هایي با ميزان برق مصرفي پايين نسبت به فرستنده هاي الكتريكي كه از ولتاژ بالائي استفاده مي نمايند نیز استفاده كرد.

- غير اشتعال زا: . با توجه به عدم وجود الكتريسيته ، امكان بروز آتش سوزي وجود نخواهد داشت .

 

<<معایب فیبر نوری>>

1- برای شبکه های  معمولی و کوچک بسیار پر هزینه است.

2-برای نصب فیبر های نوری  و تجهیزات آن به افراد متخصص نیاز است .

3-برای نصب فیبرهای نوری به دقت بسیار بالایی نیاز است .حتی برای قطع کردن  آن زیرا در این صورت زاویه شکست نور تغییر می کند و روند انتقال داده ها دچار اختلال می شود.

4-یکی از اصلی ترین اشکالات فیبرهای نوری شکننده بودن فیبر داخل کابل است  در صورت خم کردن بیش از اندازه سیم فیبر مورد نظر  شکسته  و دیگر آن کابل به درد نمی خورد  در صورتی که سیم های مسی مقاوم تر است.

 

 
 


 

از آن جایی که با استفاده از کابل های فیبر نوری پهنای باند به صورت قابل توجهی بهبود یافته است به طور کل توانایی وصل شدن دوربین های در فواصل دورتر از مزایای دیگر فیبر های نوری می باشد .

استفاده از کابل های کواکسیال و یا فیبرنوری بر اساس نوع سیستم و گستردگی آن صورت می‌گیرد. در پروژه‌هایی که فاصله دوربین‌ها از محل کنترل و دستگاه مرکزی زیاد می‌باشد از فیبر نوری (تک مدی و یا چند مدی ) استفاده می‌شود . این استراتژی علاوه بر افزایش کیفیت تصویر و کنترل بدون تأخیر دوربین ، در افزایش امنیت سیگنال‌ها نیز موثر میباشد. در هر حال در مسافت‌های کوتاه و در شرایطی که کیفیت تصویر حفظ می‌گردد می‌توان از کابل کواکسیال مناسب استفاده نمود .