مقالات

کنترل UTC

کلمه  UTC  مخفف  UP THE COAX  می باشد   در واقع  UTC  به کاربر این امکان را میدهد تا از راه دور  OSD  منو را کنترل و تنطیم کند . مهم ترین چیز در   تکنولوژی  UTC  این است که در آن احتیاجی به تغییر مدار اصلی دوربین های مدار بسته نبود . و از آن جایی که  UTC  بر روی کابل کواکسیال سوار شده سیگنال کنترلی آن از طریق کابل کواکسیال انتقال پیدا خواهد کرد.

به وسیله این تکنولوژی در وقت و زمان  مجریان نصب  صرفه جویی شده و افراد میتوانند بدون دسترسی مستقیم به دوربین آپشن های آن را تغییر دهند . 

 

 

                                                   

 

 

 

                                                       

 

 

منوی OSD  :

منوی osd  در صفحه نمایش در کاربردهای مختلفی مورد استفاده است از قبیل تلوزیون ،مانیتور و......اکنون تعداد زیادی از کمپانی ها دوربین های مداربسته خود را  مجهز به  osd   می کنند . با استفاده از  osd  منو افراد  می توانند به  تنطیمات مختلفی از قبیل  Exposure ,white balance ,back light compensation , motion,….. دسترسی داشته باشند .

 

                                                  

پردازش گر  osd  میتواند این منو را به زبان های انگلیسی ،فرانسوی ،آلمانی ، اسپانیایی پرتقالی چینی روسی و ژاپنی ارائه دهد .

1.exposure :

Electronic shutter :

شاتر الکترونیکی برای تنطیمات سرعت شاتر به کار می رود که خروجی دوربین در هر ثانیه   1/50  است .

 یعنی 25 عکس در هر ثانیه  در واقع با این تنطیم کاربر میتواند هم از سرعت شاتر بالا و هم پایین استفاده کند .

Shutter speed:

یکی از پارامترهای بسیار موثر در کیفیت تصاویر سرعت شاتر است، سرعت شاتر در مقادیر کم حساسیت بسیار بیشتری را در محیط های تاریک برای دوربین ایجاد می کند. این کار باعث می شود سنسور نور بیشتری را از محیط جمع آوری کند. حال سرعت شاتر در مقادیر بالا باعث افزایش کیفیت و دقت درمورد سوژه های در حال حرکت می شود به همین دلیل باید یک موازنه مناسب بین سرعت شاتر، نور و کیفیت تصویروجود داشته باشد.درکل وظیفه شاتر رساندن و نرساندن نور به سنسور می باشد که این عمل را با باز و بسته شدن با سرعت های متفاوت انجام می دهد یکی از وظایف شاتر این است که در مواقع غیرضروری نوری به صفحه حسگر تابیده نشود و این مکانیزم باعث افزایش طول عمر حسگر می گردد.

 

 

                                                               

 

Brightness:

تنظیمات روشنایی دوربین میتواند از 0 تا 255 تنطیم شود و مقدار پیش فرض آن 50 می باشد .

 

AGC  :

Agc  مخفف   automatic gain control  می باشد . و تنها روشنایی را در تصاویر افزایش میدهد و همراه با آن نویز نیز افزایش می یابد و کاربر می تواند آن را روی متوسط /پایین / بالا تنطیم کند و یا بسته به شرایط آن را خاموش کند و مکانیزم آن به این صورت است که به صورت پیوسته از خروجی نسبت به ورودی فیدبک گرفته و باعث می شود خروجی دوربین به صورت ثابت باقی بماند .

 

Sense up: سرعت آهسته شاتر یک تکنیک است که اساسا اجازه می دهد تا سنسور ویدیویی دوربین های مدار بسته نورکافی را برای کار در شرایطی که چشم انسان در تاریکی کامل قرار می گیرد جمع آوری کند.و با عنوان های Sense up sense up وsens up شناخته شده است.

Back light control  : نور پس زمینه  مخفف  کلمه  back light compensation  می باشد.

نور پس زمینه در صفحات کوچک، برای بالا بردن قابلیت خواندن در نور کم به کار می رود .

اصطلاح BLC مخفف عبارت back light compensation می باشد که یکی از مکانیزم های حل مشکل اختلاف سطح نور در محیط های مختلف است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که در یک محیط نسبتا تاریک یک منبع نور قوی مانند نور خورشید باشد که باعث می شود دیافراگم دوربین بسته شده و قسمت های کم نور تصویر به صورت کاملا تاریک نمایش داده شود.

یکی از مکانیزم های حل این مشکل استفاده از BLC می باشد که تا حدودی این تاریک نمایش داده شدن قسمت های کم نور را حل می کند, در این روش قسمت های پر نور نادیده گرفته می شوند, و با استفاده از این روش امکان گرفتن تصویر در قسمت های کم نور تر تصویر فراهم می شود اما در قسمت های پر نور تصویر همچنان ضد نور موجود در تصویر را خواهیم داشت و تفاوتی در این قسمت تصویر ایجاد نخواهد کرد.

 

                                                     

 

HSBLC  : مخفف high light suppuration back light compensation است که قوی تراز blc  

عمل می کند و با به کار بردن این  option  شما می توانید پلاک را در شرایط نوری بسیار قوی بخوانید به این صورت که نورهای شدیدتر را به صورت نقطه ای حدف می کند .

 

                                                     

 

2.white balance

White balance یا همان تراز سفیدی دوربین برای تصحیح یا بهبود رنگ سوژه به کار می رود  با تشخیص دمای شی سفید و تفاوت آن با دمای کنونی اشیا می تواند دمای آن  در نهایت براساس دمای جسم رنگ آن را تشخیص دهد .

AWB :

دوربین های مداربسته پیشرفته ای که دارای ویژگی  utomatic white balance  هستند ،به واسطه این ویژگی رنگ کل سوژه را نگاه می کند و بهترین بالانس رنگ سفید که شایسته و مناسب باشد را محاسبه می کند مدل های پیشرفته ای از دوربین های مدار بسته نیز وجود دارند که دارای ویژگی ردگیری اتوماتیک بالانس رنگ سفید تحت عنوان ATW ،(Auto-tracking White Balance) می باشند.

 

 

 

 

DNR   مخفف همان  Digial noise reduction  می باشد سیستم کاهش نویز تصاویر می باشد

تصاویر در اثر کم بودن نور و یا شرایط محیطی نویزی می شود .

2-DNR : دوربین های مجهز به  DNR  به صورت دیجیتالی نسبت سیگنال به نویز را کاهش می دهد .

 

 

 

 

WDR : یا همان  wide dynamic range  به معنای بازه دینامیکی بالاست دوربین های دارای این قابلیت دارای بازه دینامیکی بیشتری نسبت به دوربین های معمولی هستند

بازه دینامیکی به معنای توانایی دوربین در گرفتن تصاویر با نورهای مختلف گفته می شود که هرجه قدر این بازه بیشتر باشدپ توانایی بیشتری در دیدن اختلاف نورهای متفاوت دارد لازم به ذکر است واحد اندازه گیری این پارامتر دسی بل ) db ( می باشد. یکی از مشکلات اصلی دوربین ها است این مشکل زمانی شدت پیدا می کند که یک منبع نوری قوی در یک محیط نسبتاً تاریک وجود داشته باشد. وجود منبع نور باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته شود و قسمت های کم نور تر به صورت کاملاً تاریک به نمایش درآیند برای رفع این مشکل از مکانیزم WDR استفاده می شود.در دوربین های امروزی عادی، بازه داینامیک حدود 50db است پس میتوان هر دوربینی با بازه بیش از این مقدار را WDR نامید. موضوع اصلی و پر اهمیت در انتخاب دوربین های WDR، توجه دقیق به میزان این بازه است. توجه داشته باشید که بازه داینامیک چشم انسان حدود 100db است اما دوربین های مداربسته به سختی به این مقدار میرسند.

در این مکانیزم دوربین به دو حسگر سرعت بالا وسرعت پایین مجهز می باشد در ابتدا حسگر سرعت پایین ) با مدت زمان نوردهی زیاد ( و سپس حسگر سرعت بالا ) با مدت زمان نوردهی کم( تصویر را پردازش  می نماید.

پس از آن تصویر بدست آمده از این دو حسگر با یکدیگر ترکیب می شوند و تصویر نمایی را تولید می کنند که نور مناسبی هم در نقاط پر نورو هم در نقاط کم نور دارد.لازم به ذکر است در برخی از دوربین ها به جای WDR مکانیزم D-WDR وجود دارد. در این حالت فرآیند WDRبه جای استفاده از دو حسگر از یک حسگر استفاده کرده و فرایند WDR را بصورت دیجیتالی و نرم افزاری انجام می دهد WDR با استفاده از دو حسگر به مراتب بهتر و با کیفیت تر از DWDR یا digital WDR می باشد

 D-WDR  :  Dgital wide dynamic range  که از 0 تا 63 مقدار آن قابل تنطیم می باشد .

 

 WDR OFF                                                                                                                                                                                         

                                                                     

                                                                     WDR ON

                                                                     

تفاوت BLC با  WDR:

تفاوت این دو در این است که در مکانیزم BLC اگرچه تصویر در قسمت های کم نور کمی بهتر می شود اما تفاوتی در قسمت های پرنور تصویر ایجاد نخواهد شد و ضد نور موجود در تصویر همچنان موجود است این درحالیست که در مکانیزم WDR اساس کار عکس این مکانیزم می باشد.

 

 

                                                           

 

 

ICR  :

زمانیکه نور محیط از یک لوکس خاصی کمتر شود با تغییر فیلتر مادون قرمز سبب ورود نور بیشتر به حسگر دوربین شده امکان تشکیل تصاویر بهتری محیا می شود وظیفه فیلتر مادون قرمز جلوگیری از ورود طیف های نوری مادون قرمز به حسگر دوربین می باشد در این حالت تصویر بصورت سیاه و سفید و با نویز کمتری تشکیل می گردد حال اگر این عملکرد بصورت مکانیکی باشد به آن true day&night و اگر الکترونیکی باشد به آن day&night می گویند لازم به ذکر است که LED های IR دوربین هم در این زمان روشن شده و محیط را روشن می نماید ولی این مکانیزم مانع از طیف نوری IR به داخل حسگر شده و سبب تشکیل تصویری شفاف در شب می گردد

سوییچ  DAY&NIGHT  برای موارد مختلفی طراحی شده است که به سه نوع تقسیم بندی می شود :

 Auto mode

Color mode:

B/W mode

و کاربر می تواند بر اساس شرایط محیطی مختلف آن  را تنطیم کند .

Auto mode  : در این حالت شدت نور قبل از سوویچ  day &night جمع آوری می شود , زمانی که شدت نور به صورت متناوب تغییر کند  ممکن است دوربین به این دلیل مکررا سوییچ شده و  آسیب ببیند به همین علت تنطیمات این بخش منو برای اسکن کردن تصاویر از 0 تا 30 ثانیه در نظر گرفته شده و به صورت پیش فرض 1 ثانیه است :

Color mode  :

تصاویر همواره به صورت رنگی باشند

b/w :

تصاویر همواره سیاه و سفید باشند .

 Motion :

کاربر می تواند آلارم تشخیص حرکت را تنطیم نماید .

EIS:Electoronic image stabilizer

این تکنولوژی به دوربین کمک می کند که بصورت دیجیتالی، لرزش ها و تکان های کوچک ناشی از باد و غیره ... که باعث مات شدن تصویر می گردند را برطرف نماید و تصویر را بصورت خودکار ثابت و شفاف نماید.

 

Auto IRIS:

این تکنولوژی دوربین را قادر می سازد تا بتواند به طور خودکار IRIS ) تیغه های دریچه دیافراگم ( لنز را برای شرایط نوری متفاوت تنظیم نماید معمولا بر روی این آپشن دو حالت وجود دارد

DC IRIS

Auto IRIS

 

در قسمت DC IRIS دوربین به صورت مستقل و خودکار IRIS را کنترل می نماید و در قسمت VIDEO IRIS دوربین تغذیه مورد نیاز را برای لنز تامین می کند و سنسور موجود در لنز IRIS را کنترل می نماید.

 

                                                          
 

 

Privacy :

کاربر می تواند نهایتا 8 منطقه را  تنطیم کند تا در این مناطق دوربین تصویر نگیرد و این مناطق در خروجی دوربین سیاه نمایش داده می شود .