مقالات

معرفی راهکارهای دیجیتال ساینیج جهت مدیریت نمایشگرها

در این قسمت با نگاهی ساده به بررسی شمای کلی سیستم دیجیتال ساینیج و اجزای آن می پردازیم. هدف از آوردن این بخش یکسان کردن دیدگاه و ایجاد درک بهتر از پیشنهاد دقیق شرکت داتیس  در ارائه این سامانه می باشد. لازم به ذکر است که در این بخش از ورود در جزئیات فنی پرهیز شده تا از پیچیدگی متن جلوگیری شود. در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر در این زمینه، تیم فنی شرکت داتیس آماده پاسخگویی خواهد بود.

سیستم دیجیتال ساینیج از چهار قسمت مختلف تشکیل شده است:

  1. اپراتورها
  2. سامانه مدیریت مرکزی
  3. شبکه ارتباطی
  4. نمایشگرها

 

اپراتورها با توجه به دسترسی تعریف شده از سوی سامانه مدیریت و روی بستر تعریف شده برای آنها (شبکه داخلی، اینترانت، اینترنت و ...) محتواها و برنامه های پخش مورد نظر خود را جهت پخش روی نمایشگرهای خاصی به سامانه مدیریت مرکزی ارسال می کنند. در ضمن بر اساس تعاریف سیستم می توانند از برنامه پخش نمایشگرهای خاصی اطلاع یافته و آنها را مانیتور کنند.

سامانه مدیریت مرکزی از یک طرف به اپراتورها و از طرف دیگر از طریق شبکه ارتباطی به نمایشگرها متصل می شود. وظیفه این بخش نظارت بر محتوای ارسال شده از سوی اپراتورها، تعریف حدود دسترسی کاربران، تهیه نسخه پشتیبان از محتواهای ارسالی و به اشتراک گذاشتن آنها در شبکه برای دسترسی پخش کننده ها و ... است. ضمنا در صورت نیاز می توان از طریق همین سرور نیز به ویرایش محتواها و ارسال آنها به پخش کننده ها پرداخت.

شبکه دسترسی بین سامانه مدیریت و پخش کننده­ها از این جهت اهمیت دارد که باید در آن واحد ویژگی های امنیت، سرعت و پایین بودن هزینه را فراهم کند. به طور کلی این شبکه می تواند بر بستر اینترنت، یک شبکه VPN کابلی یا وایرلس، استفاده از شبکه های اینترانت و ... است. لازم به ذکر است که این شبکه تنها برای به روز رسانی محتویات و برنامه های روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و نه برای پخش مستقیم. لذا سرعت پایین خط ارتباطی، اثری در کیفیت خروجی پخش شده نخواهد داشت. همچنین در صورت قطع شدن موضعی این ارتباط، دستگاه پخش کننده به کار خود ادامه خواهد داد.

قسمت بعدی در واقع دستگاه پخش کننده تصاویر است. وظیفه این قسمت دریافت برنامه ها و محتویات لازم از سرور مرکزی و پخش آن ها در زمان مقرر شده بر روی نمایشگر است. برای ملاحظات امنیت، این دستگاه فقط برنامه های ارسال شده از طرف سرور مرکزی را پخش خواهد کرد و لذا نمی توان به صورت دستی فایلی را جهت پخش بر روی آن کپی کرد.

در انتهای زنجیره نیز نمایشگر تصویر قرار دارد. لازم به ذکر است که در اینجا منظور از نمایشگر مجموعه ی Player و Display می باشد. Player در واقع دستگاه پخش کننده تصاویر است. وظیفه این قسمت دریافت برنامه ها و محتویات لازم از سرور مرکزی و پخش آن ها در زمان مقرر شده بر روی نمایشگر است. برای ملاحظات امنیت، این دستگاه فقط برنامه های ارسال شده از طرف سرور مرکزی را پخش خواهد کرد و لذا نمی توان به صورت دستی فایلی را جهت پخش بر روی آن کپی کرد. سیستم Digital Signage شرکت داتیس می تواند بر روی انواع نمایشگرها قابلیت پخش داشته باشد. انواع نمایشگر قابل استفاده برای این سیستم عبارتند از:

  • انواع تلویزیون شهری در هر سایز(از 9 اینچ تا تابلوهای 150 متری) و با هر تکنولوژی
  • انواع تلویزیون های تجاری و خانگی مانند LCD ها
  • انواع پنل های نمایش تصویر مانند تلویزیون های آویزی، تلویزیون های دیواری، استندهای دیجیتال و ...
  • انواع نمایشگرهای تعاملی(touch screen)

http://www.datisint.com